۵۸- عادت های غذایی غلط

عکس چیسپ و پفک

در زندگی ماشینی و آلودگی هوا، کم تحرک امروزی، توجه به تغذیه قرآنی به عنوان یکی از ارکان مهم سلامتی است که متاسفانه با مشکل مواجه شده است. به همین دلیل مشکلات تغذ یه ای هم در کشورهای پیشرفته و هم در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است.

از سوی دیگر بسیاری از عادات غذایی خوب پیشینیان ما که مبتنی بر دستورات دینی واسلامی هستند، به فراموشی سپرده و عادات غذایی غلط جایگزین آنها شده است. هدف از بیان مطالب زیر افزایش اطلاعات و آگاهی خوانندگان عزیز و تغییر در دیدگاه و نگرش آنها به منظور شناخت عادات غذایی غلط و اصلاح آنها به صورت اختیاری و داوطلبانه می باشد، زیرا ما بر این باوریم که دانستن بدون خواستن هرگز توانستن به بار نمی آورد. تعدادی از عادات غذایی غلط که باید برای داشتن جسمی سالم و روحیه شاداب در اصلاح آنها بکوشیم عبارتند از :

۱- نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ محسوب می شود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و باز شدن فکر و ذهن می شود، بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد. همچنین خوردن صبحانه ممکن است به شما در مصرف کمتر کالری در ادامه روز کمک کند. بطوری که تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف مقدار کالری مشخص در ابتدای روز، اثر سیر کنندگی بیشتری نسبت به مصرف همان مقدار کالری در ساعت های دیگر خواهد داشت که این امر موجب کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می شود. به خاطر داشته باشید که صرف صبحانه مناسب و کامل، احتمال به کارگیری عادات نادرست غذایی را در وعده های دیگر کاهش می دهد. در صبحانه ها چه باید خورد تا شما از دست نان پنیر و چای شیرین نجات پیدا کرده و زندگی با نشاطی داشته باشید. در وبلاگم انواع شکلات صبحانه نوشته شده است.

۲- خوردن ناهار مفصل یا زیاد

اکثر مرد م با توجه به اینکه صبحانه نمی خورند و یا نان پنیر می خورند گرسنه شده و در وعده غذای ناهار زیاد می خورند که این روش غلط است چرا ؟

برای اینکه درقرآن کریم سوره مبارکه مریم آیه ۶۲ میفرماید. وَ لهَمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَهً وَ عَشِیًّا : ترجمه : و در آنجا روزى آنها صبح و شام ( بى‏ هیچ رنج ) به آنها مى‏رسد. همانطوری که بشر برای امتحان الهی به این جهان آمده است تا خود را برای آن دنیا آماده نماید پس بایستی غذا را در ناهار کم خورد دلیل عقلی آن نیز به این شرح است چون فاصله زمانی صبحانه تا ناهارکم است. ولی بر عکس که میگویند شام نخورید فاصله زمانی ناهار تا صبحانه روز بعد خیلی زیاد است و سلولهای بدن را دچار مشکل خواهد کرد و بیماری ها را با خود به ارمغان خواهد آورد. لذا ائمه معصومین (ع) میفرمایند اگر شام را وانهید رگهای بدن بر شما لعن خواهند نمود. در ناهار چه غذای بایستی استفاده کرد را درآینده محضر شما عرض خواهیم کرد.

۳- غذا خوردن پیش از خواب

متاسفانه یکی از عادت های غلط اکثریت مرد م دیر شام خوردن است.

یکی از توصیه های مهم دین مبین اسلام و متخصصین تغذیه اجتناب از خوردن غذا پیش ازخواب است. تحقیقات نشان داده اند که خوردن غذا ۱ ساعت پیش از خواب ( بویژه غذاهای چرب و ادویه دار) منجر به بدخوابی ، کسالت، خستگی و کوفتگی در روز بعد خواهد شد. خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب کند شدن تخلیه معده و تشدید سوء هاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منجر به صدمات و سوزش های معده و ناراحتی گوارش خواهد شد. بنابر این سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نمایید و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی کردید مقداری میوه تازه مصرف کنید.

۴- پر خوری

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند از پرخوری بپرهیزید زیرا مادر همه بیماری هاست. و امیرالمؤمنین علی (ع) فرموده اند قبل از سیر شدن کامل از سفره کنار روید. امروزه نیز به خوبی ثابت شده است که پر خوری موجب بروز افزایش وزن و چاقی می شود و خود منشأ بروز بسیاری از بیماری ها نظیر دیابت و سکته های قلبی و عروقی است. به شما توصیه می نماییم که از پرخوری بویژه دروعده ناهار بپرهیزید و وعده های غذایی خود را به جای پرحجم به کم حجم سوق دهید. خوردن غذاهای سالم و کم حجم حاوی کربوهیدرات های کمپلکس و پروتئین در طول روز نه تنها اشتهای شما را کنترل می کند،

بلکه احتمال پرخوری را نیز کاهش خواهد داد. تعداد وعده های غذایی کم حجم همچنین باعث سوختن مقدار بیشتری کالری می شود، چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد. و یا دستگاه گوارش می تواند نفس راحتی کشیده و سا یر اندام ها را بهتر می تواند تغذیه نماید شما اگر به آزاده های عزیز که در بند رژیم سا بق (صدام ) بودن در بد ترین شرایط روحی و روانی و جسمی و بهداشتی بسر می بردن ولی درآنجا دچارکانسر ( سرطان ) و دیگر بیماری های صعب العلا ج نشدند؟ برای اینکه غذا به این عزیزان کم می دادند.

۵- گرسنه ماندن

بر خلاف تصور همگان، گرسنگی خود باعث افزایش وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی می شود. هنگامی که برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما به دلیل محروم ماندن از مواد غذایی دچار آشفتگی می شود و هنگامی که دوباره شروع به خوردن غذا می کنید، بدن شما به طور فیزیولوژیک کالری مصرفی را به چربی تبدیل می نماید. اگر هد ف شما از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیم خود تجدید نظر کنید و به جای گرسنگی، یک برنامه مناسب ورزشی روزانه برای خود تعیین نمایید و بیشتر از میوه ها، سبزیجات، حبوبات، گوشت های کم چرب و ماهی استفاده کنید . بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است، نه محروم کردن بدن از مواد مغذی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی.

درگرسنگی طولانی آنزیمی در مغز ترشح خواهد کرد که به شما دستور خواهد داد که تا می توانی بخور که این خود یک فاجعه است و بیماری ها را به دنبال خواهد داشت . و لذا ما باید یک برنامه غذای با وقت سنجیده شده نسبت به بدن داشته باشیم که در برنامه ها ی آتی به صمع تان خواهد رسید.

۶- انجام کاری دیگر درهنگام غذا خوردن

تحقیقات نشان داده اند که پرداختن به کاری دیگر همزمان با غذا خوردن ، منجر به پر خوری و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. اگر هنگام تماشای تلویزیون، صحبت با تلفن و یا بازی وید ئویی مشغول غذا خوردن شوید، این عوامل خارجی باعث حواس پرتی شده و شما توجه کمتری به نشانه های سیر شدن که بیان کننده کافی بودن مقدار غذا و احساس سیری است ، می کنید و بطور ناخودآگاه به خوردن ادامه می دهید. زیرا در این شرایط عمل خوردن به حرکتی غیر هوشیارانه و مکانیکی تبدیل می شود.

در دستورات دینی ما آمده است که قبل از صرف غذا ، لحظه ای به غذای خود توجه نمایید. با ذکر نام خداوند و تمرکز ، خوردن غذا را آغاز نمایید و در حین صرف غذا از صحبت کردن و کارهای دیگر اجتناب کنید برای اینکه این موقع شما مهمان خداوند هستید .

۷- سریع خوردن غذا

از زمان شروع غذا تقریبا ۲۰ دقیقه طول می کشد که علائم سیری به مغز برسند بنابر این اگر شما ظرف ۵ یا ۶ دقیقه غذای خود را تمام کنید، مغز زمان کافی برای ارسال نشانه های سیری پیدا نمی کند و این امر باعث پر خوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد شد. بنا بر این سعی کنید آهسته غذا بخورید، آرام باشید، غذا را به طور کامل بجوید و از مزه غذا لذت ببرید.

۸- نخورد ن آب درطول روز به مقدار کافی

ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز ، متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند می کند و حتی ممکن است باعث اضافه وزن شود . آب مهمترین ماده مغذی و ماده ای ضروری است برای فعالیت های متابولیک بدن از جمله سوزاندن کالری. بنابر این توصیه می شود در طول شبانه روز بین ۶ تا ۸ لیوان ( و اگر ورزش می کنید بیشتر از این مقدار ) آب مصرف نمایید و یا از نوشیدنی های طبیعی مانند شربت عسل با نصف لیموترش تاره، و آب میوه ها استفاده کنید. از جایگزین کردن نوشابه های گازدار به جای آب خودداری کنید زیرا عوارض بسیار زیادی دارد و آنها از نظر تغذیه ای نیز فاقد ارزش غذایی هستند.

معمولا هرشخص روزی سه وعده غذا میل میکند نیم ساعت قبل از غذا و دو و نیمساعت بعد از غذا یک لیوان آب میل نماید در روز۶ لیوان می شود که بسیار عالی است .

۹- نخوردن میوه وسبزی جات به اندازه کافی

بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن بویژه ویتامین ها و مواد معدنی مانند روی، منیزیوم، آهن و … در انواع میوه و سبزی وجود دارند و امتناع از خوردن آنها باعث بروز مشکلاتی در بدن خواهد شد.

یکی از مهمترین راه های تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن، مصرف میوه و سبزیجات تازه و خالص است. بنابراین سعی کنید این مواد را جزء لاینفک رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار کافی از آنها استفاده نمایید. این موضوع بویژه در مورد کودکان، نوجوانان و جوانان در حال رشد از اهمیت بیشتری برخوردار است؟برای اینکه انسان دانه خوار و گیاه خوار است و بیشترین غذای انسان که در قرآن کریم آمده است میوه و دانه است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.